کد خبر: 4100632
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۰

کاهش جرایم اینترنتی در استان کرمان

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل کرمان گفت: جرایم اینترنتی در استان ۱۳درصد کاهش داشته است و بیشترین پرونده مربوط به کلاهبرداری مرتبط با رایانه است لذا شهروندان باید برای حفظ امنیت حساب‌های بانکی خود مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند تا در دام این افراد گرفتار نشوند.

سیدمهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان

به گزارش ایکنا از کرمان و به نقل از روابط عمومی دادگستری، سیدمهدی قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان در نشست تخصصی بررسی آسیب‌ها و جرايم فضای مجازی بیان کرد: امروز موضوع پیشگیری از وقوع جرایم و آسیب‌ها و حفظ امنیت شهروندان در فضای مجازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ لذا باید با رصد دقیق جرایم فضای مجازی نسبت به بازنمایی واطلاع‌رسانی این جرایم و آسیب‌ها به مسئولان متولی برای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در زمینه فعالیت‌های فضای مجازی اقدام کرد.

وی در ادامه افزود: چنانچه بخواهیم در زمینه کاهش جرایم فضای مجازی موفق عمل کنیم دستگاه‌ها باید از انجام اقدامات جزیره‌ای و موازی خودداری کنند و با هم‌افزایی و همگرایی در راستای کاهش آسیب‌های فضای مجازی اقدام کنند.

این مقام قضایی ادامه داد: برای پیشگیری از وقوع جرم در بستر فضای مجازی ضمن رصد و برخورد جدی با مجرمین باید موضوع آموزش و ارتقای سواد رسانه‌ای در خانواده‌ها و همچنین دانش‌آموزان، دانشجویان و مدیران سایت‌ها و کانال‌های محلی در دستور کار همه دستگاه‌های فرهنگی و اطلاع‌رسانی قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: براساس آمار استخراج شده از سامانه مدیریت پرونده دادگستری در هفت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته جرایم اینترنتی ۱۳ درصد کاهش داشته است و بیشترین پرونده مربوط به کلاهبرداری مرتبط با رایانه است لذا شهروندان باید برای حفظ امنیت حساب‌های بانکی خود مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند تا در دام این افراد گرفتار نشوند.

قویدل با اشاره به موضوع فعالیت برخی از کسب و کارها در فضای مجازی تصریح کرد: یکی از معضلاتی که هم اکنون در جامعه باعث وقوع بسیاری از جرایم در فضای مجازی شده عدم نظارت دقیق بر کسب و کارهای اینترنتی است. سازمان صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی کسب و کارها نیز می‌تواند با رصد کامل کسب و کارهای اینترنتی غیرمجاز نسبت به ساماندهی و همچنین با همکاری و تعامل با پلیس فتا نسبت به گزارش تخلفات و جرائم آنها به دادستانی اقدام کند.

وی ضمن تأکید بر نقش مهم بانک‌ها در پیشگیری از جرایم مالی در فضای مجازی گفت: بسیاری از جرایم در فضای مجازی مربوط به حوزه‌های مالی و اقتصادی در جامعه است که جرم کلاهبرداری مرتبط با رایانه از بیشترین فراوانی برخوردار است که در این پروندها شهروندان در اثر عدم اطلاع به دام کلاهبرداران حرفه‌ای گرفتار و متحمل خسارات مالی زیادی می‌شوند. بانک ها می‌توانند با همکاری دستگاه قضایی و پلیس فتا نقش مهمی در تأمین امنیت حساب‌های اشخاص ایفا کنند.

قویدل افزود: موضوع تشکیل هسته‌های تخصصی در زمینه رصد جرایم فضای مجازی در بستر سامانه سجام قوه قضاییه با هدف پیشگیری از ‌وقوع جرم و حفظ امنیت شهروندان در دستور کار این معاونت است تا این هسته‌های مردمی موضوعات مهم در زمینه کلاهبرداری و جرایم فضای مجازی را برای اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی عمومی و همچنین پیگیری مسولین قضایی سراسر استان کرمان از طریق سامانه سجام گزارش کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha