عکس - چهره ها
مصاحبه با دکتر سیدعلیرضا مرندی

مصاحبه با دکتر سیدعلیرضا مرندی

دکتر سیدعلیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران است. این پزشک 84 ساله که تجربه اداره وزارت بهداشت و نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را دارد، به انگیزه روز پزشک میزبان ایکنا بود و به پرسش های این رسانه حول محور اخلاق پزشکی و پزشک اخلاق‌مدار پاسخ داد.
مصاحبه با اصغر دادبه

مصاحبه با اصغر دادبه

اصغر دادبه، زاده ۱۸ اسفند ۱۳۲۵ در یزد، استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر گروه ادبیات دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، همچنین مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال است. او در دومین همایش چهره‌های ماندگار، به‌عنوان چهره ماندگار در عرصه ادبیات عرفانی و فلسفه اسلامی معرفی شد. ایکنا به انگیزه بررسی نقش ادبیات فارسی در ساخت انسان فرهنگی با او به گفت‌وگو نشسته است.
مصاحبه با محمد جعفری قنواتی

مصاحبه با محمد جعفری قنواتی

محمد جعفری قنواتی، پژوهشگر نامی حوزه فرهنگ و ادبیات ایران است؛ او که اکنون مدیر دانشنامه فرهنگ مردم ایران در دایره المعارف بزرگ اسلامی است سالیان متمادی در این حوزه کوشش علمی کرده است. از او آثار فراوانی در زمینه ادبیات و فرهنگ مردم ایران در قامت کتاب به جامعه ایرانی عرضه شده است. به انگیزه ایام عید سعید غدیر به گفتگو با او در خصوص جایگاه امیرالمؤمنین(ع) در فرهنگ ایرانیان نشسته‌ایم.
مصاحبه با آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور

مصاحبه با آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور

آیت‌الله سیدجمال الدین دین‌پرور زاده ۱۳۱۷ تهران است؛ او دارای رتبه اجتهاد و شارح و مترجم نهج‌البلاغه است. این استاد حوزه، بیش از نیم قرن بر کلام حضرت امیر(ع) تحقیق و تدقیق کرده است و حاصل این کوشش علمی تألیف بیش از ۱۵۰ عنوان کتاب و مقالات عربی و فارسی در این زمینه است. ایکنا به انگیزه ایام عید سعید غدیر خم به گفت‌وگو با این استاد دین نشسته است.
مصاحبه با محمدحسن زورق

مصاحبه با محمدحسن زورق

محمدحسن زورق، استاد دانشگاه، نویسنده، شاعر و پژوهشگر فلسفه و دین، آذرماه 1329 در تهران متولد شد. از زورق در مقام نویسنده و پژوهشگر آثار فراوانی به زیور طبع آراسته شده است که معروف‌ترین این آثار «شهر گمشده» در باب زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) است.
مصاحبه با نجفقلی حبیبی

مصاحبه با نجفقلی حبیبی

دکتر نجفقلی حبیبی، استاد بازنشسته دانشگاه، دکتری خود را در رشته فلسفه و حکمت اسلامی از دانشگاه تهران در سال 1366 دریافت کرد. او که از آغاز انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مدیران و اساتید تأثیرگذار در حوزه علم و فرهنگ کوشیده است، به انگیزه روز دانشجو به پرسش‌های ایکنا درخصوص نقش دانشگاه در توسعه کشور پاسخ داد.
مصاحبه با رضا داوری‌ اردکانی

مصاحبه با رضا داوری‌ اردکانی

رضا داوری اردکانی، متولد 1312 فیلسوف، متفکر، استاد گروه فلسفه دانشگاه تهران و از اساتید مدرسه‌ عالی و دانشگاه شهید مطهری (ره) است. داوری اردکانی، عضو دائم فرهنگستان علوم و از سال ۱۳۷۷ ریاست آن را برعهده دارد. به انگیزه روز جهانی فلسفه به گفت‌وگو با او نشسته‌ایم.
مصاحبه با احسان شریعتی

مصاحبه با احسان شریعتی

احسان شریعتی فرزند ارشد علی شریعتی و پوران شریعت رضوی‌زاده، متولد 1338 مشهد است. او فارغ‌التحصیل فلسفه از دانشگاه سوربن فرانسه است. شریعتی که سال‌هاست در مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور به تدریس فلسفه غرب، فلسفه سیاسی و فلسفه دین می‌پردازد همزمان با چهل و پنجمین سالگرد درگذشت پدرش در خانه موزه دکتر شریعتی به پرسش‌های ایکنا پاسخ داد.
مصاحبه با سیدهادی معتمدی

مصاحبه با سیدهادی معتمدی

سیدهادی معتمدی، روانپزشک، آسیب‌شناس و متخصص اعصاب و روان است. او دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است. حوزه خانواده و آسیب‌های اجتماعی زمینه‌های مورد پژوهش و فعالیت این مشاور و استاد دانشگاه است. معتمدی رزمنده دیروز و روانپزشک امروز این سرزمین است. گفت‌وگوی ایکنا با او در محل مرکز مشاوره دکتر معتمدی انجام شده است.
مصاحبه با غلامرضا ذکیانی

مصاحبه با غلامرضا ذکیانی

غلامرضا ذکیانی متولد ۱۳۴۵ ارومیه و فارغ‌التحصیل دوره دکترای فلسفه و حکمت اسلامی با گرایش منطق از دانشگاه تربیت مدرس و دانشیار فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی و دارای تخصص در منطق قدیم، منطق جدید، فلسفه اسلامی، کلام، تاریخ فلسفه اسلامی و تاریخ فرق کلامی است. او اکنون ریاست موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران را بر عهده دارد.