قطعه‌ای از بهشت در دل دیار کریمان
کد خبر: 4220539
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۴

قطعه‌ای از بهشت در دل دیار کریمان

مردم کرمان در سال‌های گذشته اقدامات خوبی برای بازسازی و توسعه عتبات عالیات انجام داده‌اند و به پاس این عرض ارادت به خاندان اهل‌بیت‌(ع) توفیق نصیب آنها شد و بخش تربتخانه (قطعه‌ای از بهشت) در دیار کریمان راه‌اندازی شده است.

بخش تربتخانه ستاد عتبات کرمانبه گزارش ایکنا از کرمان، در آستانه برگزاری بیست‌ویکمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی در کرمان، توفیق نصیب جمعی از خبرنگاران کرمانی شد تا از مجموعه نمایشگاهی بخش تربتخانه ستاد بازسازی و توسعه عتبات عالیات کرمان بازدید کنند، در این مجموعه بخش‌هایی از خشت‌ها، کتیبه‌ها و کاشی‌های قدیمی و جدید، ابزار به‌کار رفته در حرم مطهر امام حسین(ع) فسیل‌هایی که نزدیک قبر مطهر اباعبدالله(ع) کشف شده (براساس گمانه‌زنی‌ها مربوط به زمانی است که بر قبر اباعبدالله(ع) آب بسته‌اند)، قطعات چوبی که در سازه‌های قدیمی حرم مطهر وجود دارد(حدوداً مربوط به دوره قاجار) و... نگهداری می‌شود.

به گفته یکی از مسئولان ستادبازسازی عتبات عالیات در کرمان، این مجموعه به‌صورت پایلوت در کرمان ایجاد شده تا هم مردم از نزدیک در جریان اقدامات انجام شده برای بازسازی حرم مطهر اهل‌بیت‌(ع) قرار بگیرند و هم اینگونه عرض ارادتی به آستان مقدس ائمه اطهار(ع) داشته باشند.

پس از مجموعه نمایشگاهی، وارد سالن بزرگی می‌شویم که با تصاویر مختلف روند بازسازی‌ها را نشان می‌دهد و براساس گفته مسئولان ستاد بازسازی عتبات در کرمان، طرحی برای بازسازی حرم سیدالشهدا(ع) اجرا شده که حدود ۵۰۰ سال دوام بیاورد.

در این سالن کارهای انجام شده در عتبات عالیات به تصویر کشیده شده است که شامل ترفیع گنبد حضرت اباعبدالله(ع)، ساخت گنبد مقام حضرت زینب(س)، تقویت سقف سرداب القبله حرم مطهر، تقویت سقف صحن حرم مطهر امام حسین(ع)، توسعه و اتصال سرداب‌های حرم مطهر، تقویت مناره شمال شرقی حرم مطهر امامین جوادین(ع)، مقاوم‌سازی حرم مطهر امامین عسکرین(ع)، لاغرسازی ستون‌های مجاور ضریح مطهر اباعبدالله(ع) و مقاوم‌سازی حرم مطهر امام حسین(ع) است. آخرین تصویر این سالن یادآور خاطراتی از حضور سردار سلیمانی در ستاد بازسازی و توسعه عتبات کرمان است.

آخرین بخش بازدید خبرنگاران از اتاقی است که به حق «قطعه‌ای از بهشت» نام‌گذاری شده این اتاق مزین به پرچم گنبد امام حسین(ع) و فرش‌های حرم مطهر است و می‌توان گفت در این بخش، کرمان میزبان بخشی از حرم مطهر سیدالشهدا(ع) است.

اتاق «قطعه‌ای از بهشت»، بخش ویژه و شامل تربتخانه حرم مطهر اباعبدالله(ع) است و این گنجینه ارزشمند از سال ۱۳۹۳ در کرمان وجود دارد که مورد زیارت مشتاقان قرار می‌گیرد. در این قسمت نمونه‌هایی از خاک نزدیکترین بخش‌ها به روضه‌ منوره و حرم مطهر امام حسین(ع) نگهداری می‌شود که با همان جزئیاتی که خاک‌برداری شده برای آزمایش به کرمان منتقل شده و پس از آن برای زیارت مشتاقان در این قسمت قرار داده شده است.

شنیدن روایت بازسازی عتبات عالیات و به‌ویژه نمونه‌برداری از خاک‌های حرم مطهر سیدالشهدا(ع) و آزمایش آنها در کرمان از زبان مسئولان این مجموعه نیز بسیار شنیدنی است. بازدید از این مجموعه برای عموم مردم و اقشار جامعه آزاد است و بازدیدها در قالب کاروان‌های مختلف دانشجویی، دانش‌آموزی، پزشکی و اقشار مختلف با هماهنگی قبلی انجام می‌شود.

انتهای پیام
captcha