سنت‌های عزاداری کرمان به نمایش گذاشته می‌شود
کد خبر: 4220384
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۳
در جریان بیست‌ویکمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی

سنت‌های عزاداری کرمان به نمایش گذاشته می‌شود

دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی گفت: در آیین افتتاحیه و اختتامیه بیست‌و‌یکمین اجلاس پیرغلامان حسینی در کرمان برنامه‌های متنوعی اجرا می‌شود که آداب و رسوم و سنت‌های عزاداری کرمان را به‌ نمایش می‌گذارد.

عرفان خداپرست دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینیبه گزارش ایکنا از کرمان، عرفان خداپرست، دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی صبح امروز، ۱۹ خردادماه‌ با اشاره به برگزاری بیست‌ویکمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی به میزبانی کرمان، گفت: کرمان، شهر با برکتی برای برگزاری این اجلاس است و تاکنون اتفاقات خوبی برای برگزاری این اجلاس در کرمان رقم خورده و همدلی قابل‌توجهی در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در اجلاس پیرغلامان به‌دنبال تجلیل از افرادی هستیم که یک عمر در خانه ابا‌عبدالله(ع) و اهل‌بیت(ع) قدم گذاشته‌ و خدمت کرده‌اند، افزود: باید قدردان پیرغلامان و خادمان حسینی باشیم، زیرا اگر ما «حسینی» شده‌ایم و می‌توانیم اسم ابا‌عبدالله(ع) را به زبان بیاوریم به واسطه حضور و فعالیت این افراد است.

خداپرست با اشاره به شناسایی حدود ۵۰ تکیه و خانه‌ قدیمی کرمان که چند سال روضه‌های امام حسین(ع) را برگزار می‌کنند، اظهار کرد: پیرغلامانی که از کشورها و استان‌های مختلف در بیست‌ویکمین اجلاس شرکت می‌کنند به این مکان‌های مقدس اعزام می‌شوند تا بتوانیم روضه‌های خانگی را پررنگ کنیم.

وی از برگزاری جلسه «شعر آیینی» با حضور و شعرخوانی شعرای ملی و استانی به‌عنوان یکی از برنامه‌های اجلاس بین‌المللی پیرغلامان و خادمان حسینی در کرمان خبر داد و افزود: در آیین افتتاحیه و اختتامیه بیست‌و‌یکمین اجلاس پیرغلامان حسینی در کرمان برنامه‌های متنوعی اجرا می‌شود که آداب و رسوم و سنت‌های عزاداری کرمان را به‌ نمایش می‌گذارد.

دبیر اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی با اشاره به برگزاری نشست بانوان ذاکر و مداح در بیست‌و‌یکمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی، تصریح کرد: این دومین سالی‌ است که بحث بانوان را به‌طور جدی در اجلاس پیرغلامان پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به حضور حدود ۴۵۰ نفر مهمان داخلی و خارجی در بیست‌و‌یکمین اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینی در کرمان، افزود: بزم روضه‌خوانی پیرغلامان حسینی در بیت‌الزهرای سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، برگزاری نشست‌های عمومی و تخصصی، تشکیل کاروان شعرا (متشکل از حدود ۱۵ نفر از شاعران به نام) برای تولید محتوا و حضور در کرمان از جمله برنامه‌هایی است که در جریان اجلاس پیرغلامان حسینی در کرمان برگزار می‌شود. 

خداپرست موضوع پوشش رسانه‌ای و تولید محتوا در برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی را مهم دانست و گفت: وجود مزار سردار سلیمانی در کرمان یک اتفاق مهم است و خون شهدای مقاومت به استان کرمان برکت داده که مایه مباهات است. همچنین مسئولان کرمان همدلی بسیاری دارند و فارغ از بحث‌های اداری و حاکمیتی به‌صورت هیئتی و امام حسینی پای کار برگزاری اجلاس پیرغلامان حسینی هستند.

 

انتهای پیام
captcha