بازسازی ساختمان تاریخی مرکز اسناد کرمان ضروری است
کد خبر: 4142739
تاریخ انتشار : ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۵

بازسازی ساختمان تاریخی مرکز اسناد کرمان ضروری است

استاندار کرمان با تأکید بر حفاظت از کتب تاریخی، گفت: تسریع در تعیین مکان مناسب و بازسازی ساختمان تاریخی مرکز اسناد کرمان برای حفظ اسناد و میراث‌ قدیمی ضروری و اولویت اول است.

بازدید استاندار کرمان از مرکز اسناد و کتابخانه ملی جنوب شرقبه گزارش ایکنا از کرمان و به نقل از روابط عمومی استانداری، محمدمهدی فداکار، استاندار کرمان در بازدید از بخش‌های مختلف مرکز اسناد و کتابخانه ملی جنوب شرق، تسریع در تعیین مکان مناسب و بازسازی ساختمان تاریخی مرکز اسناد کرمان را اولویت اول برای حفظ اسناد و میراث‌ قدیمی مرکز دانست و گفت: حفاظت از کتب خطی و مذاکره برای تهیه ساختمان مقاوم برای این مرکز ضروری است.
 
سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی، معاون عمرانی استاندار کرمان نیز در این بازدید گفت: می‌توانیم ساختمان‌های مازاد دستگاه‌ها را شناسایی و در شورای تأمین مطرح کرده تا به‌صورت موقت برای حفظ اسناد و میراث‌ قدیمی در اختیار سازمان اسناد قرار گیرد.
 
ريحانه شهيدى، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی جنوب‌ شرق نيز در این بازدید گفت: از نظر فیزیکی، ساختمان با مشکلات بسیاری برای نگهداری اسناد روبه‌رو است. با این وجود تلاش کردیم تا اسناد تاریخی و کتاب‌ها در مکان و شرایط خوبی به لحاظ دما و رطوبت نگهداری شوند تا از آسیب در امان بمانند.
 
وی افزود: با توجه به قدمت تاریخی و سابقه غنی فرهنگی، با کمک مسئولان ذیربط باید ابتدا ساختمان مطلوبی برای این مجموعه فراهم شود تا بتوانیم سندهای خطی و یا روزنامه‌های قدیمی و حتی کتابچه‌های درس قدیمی را به آنجا منتقل کنیم.
 
گفتی است، پس از این بازدید، استاندار کرمان با همراهی معاون عمرانی استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی از خانه تاریخی اوشیدری بازدید کرد و در خصوص بازسازی و تبدیل آن به بازارچه صنایع دستی و همچنین کارگاه‌های ورکشاپ و قرار گرفتن دو محور فرهنگ و هنر در کنار یکدیگر  بحث و گفت‌وگو شد. 
 
انتهای پیام
captcha