کد خبر: 4058821
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۷

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه گروه‌های تعزیه سفیرهای فرهنگی ما هستند، گفت: از گروه‌های تعزیه درخواست داریم که مشارکت و همدلی خود را حفظ کنند و ما نیز در راستای کیفیت بخشیدن به این هنر حمایت می‌کنیم.

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان

به گزارش ایکنا از کرمان، محمدرضا علیزاده، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، امروز، اول خرداد‌ماه در نشست خبری نهمین دوره سوگواره ملی«تعزیه ده‌زیار»، با بیان اینکه همه‌ وظیفه داریم به مناسبت سوم خردادماه برنامه‌های متعددی را در حوزه‌های مختلف اجرا کنیم، افزود: یکی از برنامه‌هایی که به مناسبت سوم خرداد در کرمان برگزار می‌شود سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار است.

وی ادامه داد: هنر تعزیه به عنوان کامل‌ترین شکل هنر نمایشی ایران است که پیوند عمیقی با دین مبین اسلام دارد. دو ویژگی ایرانی بودن و شیعی بودن تعزیه باعث شده این هنر آیینی و ارزشمند جایگاه ویژه‌ای در کشور ما داشته باشد.

علیزاده تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های مهم تعزیه این است که این هنر برخواسته از اعتقادات باطنی مردم است و ساختار رسمی دولتی ندارد و این اعتقاد سبب حفظ و پیشرفت تعزیه در طول سال‌های گذشته شده است. هرچند که در دوره‌هایی توسط حاکمان وقت مورد بی مهری قرار گرفت اما ارادتمندان آن را حفظ کردند.

وی با بیان اینکه در نظام مقدس جمهوری اسلامی بستر رویدادهای فرهنگی مذهبی فراهم است به همین دلیل رویدادهایی بزرگی در عرصه تعزیه برگزار می‌شود، افزود: در کرمان ظرفیت بالایی در عرصه تعزیه وجود دارد و شهرهایی مثل رابر، نرماشیر، زنگی‌آباد و سیرجان به این هنر مشهور هستند. روستای ده‌زیار نیز گروه‌های فعالی دارد و طی سال‌های اخیر آنچه که باعث شده هویت این روستای کوچک و با پیشینه فرهنگی تغییر کند فعالیت گروه‌های مذهبی روستا است.

وی برگزاری سوگواره ملی تعزیه را برای ارتقا سطح تعزیه استان و تعاملات گروه‌های تعزیه استان و سایر استان‌ها موثر دانست و گفت: تقاضای ما از گروه‌های تعزیه این است که مشارکت و همدلی خود را حفظ کنند و ما نیز از این رویدادها استقبال خواهیم کرد و در راستای کیفیت بخشیدن به آن حمایت می‌کنیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان تصریح کرد: گروه تعزیه ده‌زیار زمانی فعالیت خود را به صورت منسجم شروع کرد که کمتر کسی وارد این عرصه می‌شد و با وجود تمام اختلاف نظرها فعالیت خود را ادامه دادند و امروز ارزیابی مثبتی از عملکرد آن‌ها وجود دارد.

علیزاده با بیان اینکه گروه‌های تعزیه سفیرهای فرهنگی ما هستند، گفت: استان کرمان ملک سلیمانی است که این باعث افتخار است و امیدواریم بتوانیم میزبان خوبی برای گروه‌های تعزیه باشیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: