کد خبر: 4093090
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۶
دادستان کل کشور:

مسئولان قضایی در مأموریت‌های خود جهادگونه عمل کنند

دادستان کل کشور گفت: دستگاه قضایی احتیاج به کار جهادی دارد و باید با وجود مشکلات موجود از جمله کمبود نیروی انسانی، کمبود فضای فیزیکی و... در عرصه اجرای مأموریت‌های خود به شکلی جهادگونه تلاش کنیم.

حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور

به گزارش ایکنا از کرمان و به نقل از روابط عمومی دادگستری، حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور عصر امروز، ۲۷ مهرماه در نشست با اعضای شورای قضایی و قضات شهر کرمان با اشاره به اینکه انسان اگر هدف خود را خدا قرار دهد، خداوند متعال متناسب با خلوص نیت و نکات ظریفی که در زوایای ذهن، دل و قلب شخص است به او توجه خواهد کرد، افزود: در سنگری نشسته‌ایم که مدعی هستیم می‌خواهیم جامعه را اصلاح کنیم که در قدیم الایام به عنوان عدلیه نامیده می‌شده و امروز به عنوان دادگستری شناخته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر از ظلم ظالمی حمایت کنیم و دفاع از حق مظلوم نداشته باشیم، خسران دنیوی و اخروی به دنبال دارد، افزود: باید همواره خود را در محضر خدا بدانیم و متوجه باشیم که یک ناظر عادل بر ما نظارت می‌کند.

دادستان کل کشور گفت: کشور در مواجهه با تحریم‌ها و دشمنی‌های غداران عالم است زیرا آنها ایران مقتدر را نمی‌خواهند و ایرانی ذلیل می‌خواهند و برای آنکه ایران ذلیل نباشد، باید مقاومت کرد.

حجت‌الاسلام منتظری افزود: دستگاه قضایی احتیاج به کار جهادی دارد و باید با وجود مشکلات موجود از جمله کمبود نیروی انسانی، کمبود فضای فیزیکی و... در عرصه اجرای مأموریت‌های خود به شکلی جهادگونه تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه مسئولیت کار در دستگاه قضایی سنگین است و در این عرصه باید برای جلب رضایت خداوند تلاش کرد، از تلاش‌های قضات دستگاه قضایی استان کرمان تقدیر کرد و ادامه داد: امیدوارم در اجرای عدالت و مسئولیت خطیری که عهده‌دار آن شده‌اید، موفق باشید.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در این نشست کمبود کادر قضایی را مهمترین مشکل دادگستری کل استان برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر میانگین ارجاع پرونده به هر قاضی در ماه، ۱۲۷ پرونده است که نشان دهنده کمبود کادر اداری در دستگاه قضایی استان کرمان است.

وی افزود: کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور دارای ۳۲ حوزه قضایی است که ۱۶ مورد از این واحدها به صورت دادگاه بخش و ۱۶ واحد نیز به صورت دادگستری در استان فعال هستند.

حجت‌الاسلام حمیدی با اشاره به فعالیت ۳۹۱ قاضی در استان کرمان، عنوان کرد: در شش ماهه امسال ۲۹۶ هزار و ۶۷۷ پرونده به دستگاه قضایی استان کرمان وارد شده که ۲ و نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان تصریح کرد: در شش ماهه امسال ۲۸۹ هزار و ۱۶۲ پرونده به همت کارکنان قضایی و اداری مختومه شده که بالغ بر سه درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و میانگین نرخ رسیدگی در دادگستری استان ۹۷.۴۷ درصد است.

حمیدی با اشاره به اینکه  نرخ رسیدگی به پرونده‌ها در دادسراها ۹۹ درصد است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد رشد داشته، تأکید کرد: نرخ رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه ۹۶ درصد و در دادگاه‌های تجدید نظر ۱۰۱ درصد است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بیت الزهرا(س) به دلیل تعلق به سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از مکان‌های فرهنگی مقدس در شهر کرمان است، تأکید کرد: همواره تلاش می‌شود از معنویت این فضا در برنامه‌های مختلف دستگاه قضایی استفاده شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha