کد خبر: 4087587
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷

برنامه‌های دهه وقف در کرمان اعلام شد

مدیر‌کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان گفت: در دهه وقف برنامه‌های متعددی در استان کرمان اجرا می‌شود که اختتامیه مرحله استانی چهل‌و‌پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن، توزیع ۲ هزار و ۳۰۰ بسته مهر تحصیلی و ... از جمله این برنامه‌ها است.

حجت‌الاسلام علی جلالی مدیر کل اوقاف و امور خیریه کرمان

به گزارش ایکنا از کرمان، حجت‌الاسلام علی جلالی، مدیر‌کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان امروز، ۲ مهرماه در نشست خبری که به مناسبت دهه وقف برگزار شد، با بیان اینکه وقف مختص اسلام نیست، گفت: اگرچه در ادیان دیگر نیز بحث وقف وجود دارد اما در اسلام توجه ویژه‌ای به این امر وجود دارد و پیامبر اسلام(ص) توجه خاصی به این موضوع داشتند.

وی با بیان اینکه در کشور حدود ۱۸۰ هزار موقوفه متصرفی و غیرمتصرفی وجود دارد، افزود: در کرمان حدود ۸ هزار موقوفه و بالغ بر ۷۵ هزار رقبه(مستقلات موقوفه) وجود دارد که خود این موقوفات هم به دو بخش موقوفات عام و موقوفات خاص تقسیم می‌شود.

حجت‌الاسلام جلالی با اشاره به وجود حدود ۸۰۰ نیت وقف در استان کرمان، گفت: موقوفات در موضوعات مختلفی مانند مذهبی، اجتماعی، درمان، خیریه، مسائل قرآنی انجام شده که بیشترین موقوفات در استان کرمان در خصوص امام حسین(ع) و بیشترین آن نیز برای موضوع تعزیه‌داری است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ادامه داد: در استان کرمان حدود ۲۱۸ بقعه متبرکه وجود دارد که حدود ۱۰۰ بقعه متعلق به امامزادگان هستند. بر حسب دستور مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به یک مرکز فرهنگی، مرکز افق در بقاع شکل گرفت که در زمینه اجتماعی، فرهنگی و قرآنی فعالیت‌های انجام می‌دهند و اجرای طرح ماهیانه قرار دوازدهم، فعالیت‌های قرآنی و ... از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام می‌شود.

وی در خصوص دهه وقف گفت: پایان ماه صفر و ابتدای ماه ربیع‌الاول دهه وقف نام‌گذاری شده است که هر روز از این دهه به یک عنوان نام‌گذاری شده است. در این دهه برنامه‌های متعددی در استان کرمان اجرا می‌شود که برگزاری برنامه مشترک پدافند غیرعامل در بقاع، اختتامیه مرحله استانی چهل‌و‌پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن، اعزام تعدادی از ایتام و خانواده‌های بی‌سرپرست به مشهد، توزیع ۲ هزار و ۳۰۰ بسته مهر تحصیلی و ... از جمله این برنامه‌ها است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha