کد خبر: 4079198
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۵

ضرورت تسریع در اجرایی شدن مصوبات سفر رئیس‌جمهور به کرمان

امام‌جمعه کرمان گفت: امیدوارم مصوبات سفر رئیس‌جمهور به کرمان هرچه زودتر به وسیله استاندار و مدیران اجرایی استان عملیاتی شود.

حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمان

به گزارش ایکنا از کرمان، حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرمان امروز، ۲۸ مردادماه در خطبه‌های نماز جمعه شهر کرمان با توصیه به رعایت تقوای الهی بیان کرد: باید خداوند را در همه صحنه‌های زندگی حاضر و ناظر بدانیم. توجه به اینکه در محضر خدا هستیم بهترین عامل برای رعایت تقوای الهی است.

وی گفت: در رابطه با به وجود آمدن نهضت امام حسین(ع) یکی از مباحث بسیار مهم قدرت سیاسی است که پس از پیامبر(ص) سه رویکرد در مورد آن به وجود آمد که تحلیل آن‌ها در واقعه کربلا نقش دارد.

امام‌جمعه کرمان با بیان اینکه حکومت یا برای اجرای احکام دین است یا در مقابل آن، افزود: بعد از پیامبر اسلام(ص) در تاریخ و جغرافیای اسلام با سه نگاه حاکمیت رسالت و نبوت، حاکمیت امامت و جانشین امام معصوم در دوران غیبت و حاکمیت سلطنتی مواجه هستیم.

وی ادامه داد: نگاه دوم تشکیل نظامی است که شخص اول حاکمیت، خلیفه است که نیازی نیست معصوم باشد و از راه‌های مختلف توسط مردم یا خواص جامعه انتخاب می‌شود. خلیفه نظام سیاسی جامعه را به دست می‌گیرد و حاکمیت را در اختیار دارد. نگاه دیگر مرتبط با سلطنت و حکومت شاهنشاهی است که نظام سلطنتی را در حاکمیت اعمال می‌کنند حتی اگر آن را اعلام نکنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: پس از پیامبر(ص) نوع دوم حاکمیت به سرعت جای خود را به حکومت سلطنتی می‌دهد و خلیفه‌ای که باید جانشین پیامبر(ص) باشد و تمام همت خود را صرف اجرای دستورات الهی و اطاعت از پیامبر(ص) کند جای خود را به حکومت سلطنتی می‌دهد.

امام‌جمعه کرمان با بیان اینکه گرفتاری‌های کربلا از نوع حکومت سلطنتی است، گفت: موسس این نظام سلطنتی بنی‌امیه بودند و زمانی که حاکمیت مسلمانان به دست حکومت سلطنتی افتاد همانگونه که امام علی(ع) فرموده‌اند این دین به دست اشرار گرفتار شده است. پوسته دین را نگه می‌دارند تا با آن شرارت کنند. شعارهای دینی می‌دهند اما برخلاف آن حرکت می‌کنند.

وی با بیان اینکه وقتی که دین به دست اشرار قرار گرفت، آن‌ها با هوی و هوس عمل می‌کنند، افزود: آن‌ها به اسم دین بر مردم حکومت می‌کنند و زمانی که نگاه اینگونه باشد معاویه انتخاب پسر نالایق خودش را بر راه صحیح ترجیح داد.

حجت‌الاسلام علیدادی‌سلیمانی ادامه داد: امویان مدعی بودند که از همه به پیامبر(ص) نزدیک‌تر هستند و مردم شام که پیامبر(ص) و صحابه را ندیده بودند این سخنان را باور می‌کردند. آن‌ها خود را اهل حق و یاور دین معرفی می‌کردند و اینکه امام حسین(ع) در کربلا خود را معرفی می‌کند برای این است که دروغ امویان که مدعی بودند خانواده پیامبر(ص) هستند را ثابت کنند.

وی با بیان اینکه در هر حاکمیتی افرادی هستند که دنیاگرا هستند که اگرچه شعار دین می‌دهند اما دینی عمل نمی‌کنند، گفت: امویان به خوبی اینگونه افراد را شناسایی می‌کردند و به آن‌ها میدان و مسئولیت می‌دادند به همین دلیل امام حسن(ع) همواره تاکید دارند کسی که با ظلم می‌خواهد بر مردم حکومت کند خلیفه نیست بلکه خلیفه جانشین پیامبر(ص) است که باید به همان سیره و سنت رفتار و عمل کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان در خطبه دوم نماز جمعه با تسلیت سالروز شهادت شهیدان اندرزگو و لاجوردی و گرامیداشت روز جهانی مسجد، گفت: بهترین جایگاه و مکان برای تربیت انسان مسجد است. محور شدن مسجد در تربیت انسان نقش به سزایی دارد همانگونه که نقش مهمی در ابتدای اسلام داشت و در دوران انقلاب نیز جریانات را رهبری و در دوران دفاع مقدس رزمندگان را تربیت کرد.

وی با اشاره به حمله به سلمان‌ رشدی مرتد، گفت: این مسئله سه جریان را واضح کرد. مشخص شد سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی که از سلمان رشدی حمایت می‌کردند، قابل اعتماد نیستند. نکته دوم نشان داد که سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی وابسته به استکبار قابل اعتماد نیستند و تنفر جامعه اسلامی از کسانی که به مقدسات و اسلام هتک حرمت می‌کنند را نشان داد و این افراد باید منتظر مجازات دنیایی خود باشند.

امام‌جمعه کرمان با تسلیت شهادت امام سجاد(ع) گفت: اولین بخش زندگی ایشان حضور در واقعه عاشورا بود و مدیریت کاروان پس از شهادت امام حسین(ع) و رساندن پیام کربلا و عاشورا را بر عهده دارد. بخش دوم توجه به جامعه سازی امام سجاد(ع) است.

وی گفت: امام سجاد(ع) به خوبی درک کرده بود که اگر شعور معنوی مردم بالا بود و وجدان اخلاقی جامعه حساس بود حتما کربلا رقم نمی‌خورد و تبدیل به فاجعه‌ای در این سطح نمی‌شد. واقعه کربلا نشان داد جامعه اسلامی در شعور معنوی دچار اشکال است و وجدان اخلاقی جامعه مخدوش است. بنابراین امام سجاد(ع) تمام همت خود را برای بالا بردن شعور معنوی و وجدان اخلاقی مردم را بالا ببرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان صحیفه سجادیه را بهترین سند فعالیت اساسی امام سجاد(ع) برای بازگرداندن جامعه به زمان پیامبر(ص) دانست و به کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ اشاره کرد و گفت: تحلیل این واقعه برای نسل جوان ما می‌تواند عبرت‌‌های فراوانی داشته باشد. این اتفاق دست‌پخت مشترک آمریکا و انگلیس بود که در حافظه ملت ایران ثبت شد.

وی افزود: استکبار و استعمار تلاش کردند در کشور هرج و مرج و نا آرامی به وجود آورند تا بتوانند در کشور دخالت کنند که نمونه‌های آن بسیار است. دخالت مستقیم افسران اطلاعاتی وابسته به آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ کاملا مشهود است و برای مدیریت افکار عمومی مطبوعات را در اختیار گرفتند. همچنین یکی از علل شکست مصدق در این کودتا اعتمادی بود که مصدق نسبت به آمریکا داشت.

حجت‌الاسلام علیدادی‌سلیمانی از دست دادن پشتوانه مردمی و مذهبی با محوریت آیت‌الله کاشانی را یکی دیگر از عوامل شکست مصدق دانست و گفت: با کمال تاسف کودتایی رقم خود که ۲۵ سال استکبار جهانی کشور را عقب راند تا انقلاب شکوهمند اسلامی پیروز شد و استکبار و استعمار هر دو بساط خود را جمع کردند. امروز نیز باید مواظب این امر باشیم.

امام‌جمعه کرمان با گرامیداشت هفته دولت و با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به کرمان، گفت: امیدوارم مصوبات این سفر هرچه زودتر به وسیله استاندار و مدیران اجرایی استان عملیاتی شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha