کد خبر: 4077562
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱

رئیس‌جمهور: استان جنوبی کرمان تشکیل می‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی در جمع مردم جیرفت گفت: تشکیل استان جنوبی کرمان در دستور کار دولت قرار دارد که اجرای آن با تأخیر مواجه شده است، اما استان جنوبی کرمان حتما تشکیل خواهد شد.

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی رئیس جمهور

به گزارش ایکنا از کرمان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور امروز، ۲۱ مردادماه در دیدار با مردم جیرفت بیان کرد: خدا را شاکرم که توفیق یافتم در این سفر به روستاهای جنوب کرمان و منطقه جازموریان بروم و در جمع باصفای مردم جیرفت باشم.

وی ادامه داد: مردم متدین و انقلابی این منطقه در پیروزی انقلاب و دوران دفاع مقدس خوش درخشیدند و مردمی صادق در اعتقادات و باورهای خود هستند و دلیل صدق این مدعا شهدا، جانبازان و ایثارگرانی هستند که این منطقه تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و علی‌رغم برخی مشکلات و کاستی‌ها، زنان و مردان این منطقه همواره خود را نسبت به ارزش‌های انقلاب و سخنان امامین انقلاب پایبند دیدند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم کرمان به‌ویژه جنوب استان وضعیت ویژه‌ای دارند، گفت: سردار سلیمانی همواره نسبت به جنوب کرمان نگاه خاصی داشت و باور داشت مردم جنوب کرمان مردمی بسیار صادق و وفادر به انقلاب اسلامی و ولایت و پایبند به خون مطهر شهیدان هستند و ما نیز در عرصه‌های مختلف زمان‌شناسی، بصیرت و اعلام موضع در زمان را از شما مردم دیده‌ایم.

حمایت مردم جنوب کرمان از مواضع انقلابی و ولایی

وی با بیان اینکه هر کجا که لازم بود از مواضع انقلابی و ولایی حمایت شود مردم جنوب کرمان نه تنها در سخن بلکه در میدان عمل نیز به خوبی امتحان خود را پس دادند، گفت: امروز برای من از روزهای بسیار مبارک بود و وقتی در اجتماعات مردمی هستم احساس خستگی نمی‌کنم.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: لذت من با مردم بودن، گوش کردن به سخنان مردم و رفع دغدغه‌های مردم است و این لذت‌بخش‌ترین لحظه‌های زندگی من است که احساس کنم گرهی از مشکلات مردم گشوده شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: مردم منطقه جیرفت علاوه‌ بر داشتن دانش، بصیرت و زمان‌شناسی و همراهی با نظام و انقلاب در همه‌ این ۴۳ سال، در عرصه‌های تولید و کشاورزی مردمانی تولید‌کننده و نقش‎آفرین در استقلال کشور هستند. مردم جنوب استان کرمان مردمی اهل تلاش فعالیت، خستگی‌ناپذیر و تولیدکننده هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کشاورزی محور تلاش مردم در این منطقه است، گفت: نقش تولید در استقلال کشور امروز بسیار مهم است و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری باید تولید را در کشور رونق داد و تولید محصولات کشاورزی بسیار رونق دارد؛ بنابراین موانع تولیدات کشاورزی حتما باید مرتفع شود.

وی الگوی کشت را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: الگوی کشت می‌تواند علاوه بر منافع برای کشاورز، گامی در راستای استقلال کشور باشد. سرزمین حاصلخیز این منطقه کاملا این استعداد را دارد که گامی جدی در جهت استقلال در کالاهای اساسی کشور بردارد.

حجت‌الاسلام رئیسی گفت: از مردم سختکوش جیرفت می‌خواهم برای استقلال و خودکفایی کشور در کالاهای اساسی گام بردارند و الگوی کِشتی صورت بگیرد که ضمن داشتن منافع برای کشاورز گامی جدی برای استقلال کشاورزی کشور باشد و کشاورزان در جهت امنیت غذایی و استقلال کشاورزی نقش ایفا کنند.

وی با اشاره به سیلاب‌های گذشته در منطقه که خسارات زیادی داشت، گفت: باید با ساختن سد جیرفت(سیل‌بند خُرم) سیلاب‌ها را برای رونق کشاورزی کنترل کرد. تهدید سیل برای این منطقه جدی است و صحیح نیست خسارت‌های سیل را بار دیگر تجربه کنیم و حتما باید سیل‌بندهایی ایجاد شود تا نگرانی مردم در این زمینه از بین برود.

تکمیل سد جیرفت

رئیس‌جمهور تکمیل سد جیرفت و ایجاد آب‌بندها در این منطقه را از اولویت‌های جدی در مصوبات سفر بیان کرد و افزود: این کار باید سریعاً انجام شود و نباید چند سال طول بکشد بلکا مطالعات و اجرای آن باید همزمان پیگیری و حداکثر در ظرف یک سال و نیم آینده مردم شاهد تکمیل این سد باشند.

وی با بیان اینکه مصوبه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی جازموریان بعد از ۱۵ سال به تعویق افتاده است، گفت: وجود این منطقه ویژه اقتصادی می‌تواند تولید و اشتغال را در این منطقه رونق دهد و بیکاری را در منطقه جازموریان رفع کند. ظرفیت‌های این اقدام در خود منطقه وجود دارد و شرکت‌های بزرگ معدنی که در منطقه هستند مسئولیت‌های اجتماعی دارند که باید به این موضوع ورود کنند.

حجت‌الاسلام رئیسی جاده‌های مواصلاتی ایمن را نیز مورد توجه قرار داد و با بیان اینکه این موضوع نیز در مصوبات سفر دیده شده است، اظهار کرد: از نکات محوری که سال‌ها مطرح بوده شهرستان شدن جازموریان است که پیگیری می‌شود.

کرمان؛ بهشت معادن ایران

رئیس‌جمهور به موضوع استان شدن جنوب کرمان نیز اشاره کرد و گفت: این مسئله در دستور کار دولت قرار دارد که اجرای آن با تأخیر مواجه شده است، اما استان جنوبی کرمان حتما تشکیل خواهد شد.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه خلع ید شرکت معادن فاریاب انجام شده و به زودی این معادن به افراد اهل واگذار و نگرانی مردم آن منطقه مرتفع خواهد شد، اظهار کرد: استان کرمان بهشت معادن ایران است، بنابراین باید یک کار انقلابی و تحولی در معادن کرمان انجام شود.

وی از استقبال و ابراز محبت مردم جیرفت تشکر کرد و گفت: این ابراز محبت مربوط به نظام و انقلاب است و بنده سرباز انقلاب هستم که به خدمتگزاری افتخار می‌کنم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha