کد خبر: 4044284
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸

گروه‌های شغلی زیادی در ایام نوروز به مردم خدمت می‌کنند، یکی از این گروه‌ها که کمتر نامی از آن‌ها برده می‌شود خبرنگاران هستند که با عشقی خالص، در ایام مختلف حضور دارند و کار می‌کنند.

خدمت خبرنگاران به مردمبا آمدن نوروز شور و حالی دو چندان در بین مردم ایجاد شد. بیشتر مردم در حال گذراندن تعطیلات خود در کنار خانواده و ساختن روزهای خوب هستند، اما در این بین هستند کسانی که برای آسایش و خدمت به مردم تعطیلی ندارند. گروه‌های شغلی زیادی در این ایام به مردم خدمت می‌کنند، یکی از این گروه‌ها که کمتر نامی از آن‌ها برده می‌شود خبرنگاران هستند که با عشقی خالص، همیشه و همیشه در ایام مختلف حضور دارند و کار می‌کنند. ایکنا کرمان در گفت‌وگویی با سه تن از خبرنگاران کرمان گوشه‌ای از این عشق بزرگ برای خدمت به مردم را تقدیم مخاطبان می‌کند.

سمیرا طالبی‌پور، از خبرنگاران و عکاسان خبری فعال کرمان است که نزدیک ۱۲ سال کار خبری انجام می‌دهد، در کمتر جلسه‌ یا مراسمی می‌شود او را ندید. او در خصوص فعالیتش در ایام نوروز می‌گوید: حال و هوای خبرنگاران در ایام نوروز متفاوت است و از زمان شهادت سردار سلیمانی کرمان نیز حال و هوای دیگری دارد و شور بیشتری در جریان است. مطمعنا با افزایش سفرهای نوروزی، کرمان امسال متفاوت از سال‌های قبل خواهد بود و برای ما خبرنگاران به‌ویژه عکاسان خبری حضور قشرهای متفاوت از سراسر کشور در کرمان برای عرض ارادت به سردار دلها بسیار جذاب خواهد بود.

طالبی‌پور از سختی‌های کار خبر و محدویت‌هایش گفت، از اینکه این کار وقت نمی‌شناسد و خبرنگار همیشه با کمترین امکانات خبرها را به خوبی منعکس می‌کند، از نادیده گرفته شدن توسط برخی نهادها و شرایط نامناسبی که در استان برای آن‌ها وجود دارد و...، اما امیدوار به آینده می‌گوید: هرچه از این سختی‌ها گفته شود کم است اما ما همیشه خوب پیش رفتیم و در کنار سختی‌هایی که داریم حس خیلی خوبی خواهیم داشت زیرا کار خبرنگاری برای ما تکرار ندارد. از اینکه تحویل سال را در کنار مردم بودم و شور و حال این لحظه را از جوار مرقد مطهر سردار سلیمانی منعکس کردم برای من حس و حال بسیار خوبی داشت.

این خبرنگار فعال کرمان با بیان اینکه شهادت سه تن از هم استانی‌های ما در دشت سمسور غم‌انگیزترین خبری بود که سال ۱۴۰۰ کار کرده است، حضور جوانان جهادی برای کمک به هموطنان سیل‌زده جنوب کرمان را از زیبایی‌هایی خبری یک سال گذشته عنوان کرد و ادامه داد: آرزوی من برای تمام مردم جهان در سال جدید «اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج» است و برای مردم ایران بهبود شرایط اقتصادی بهترین آرزو است. امیدوارم در سال جدید استان کرمان از سیاست زدگی فاصله بگیرد و آرزوی من برای فعالان عرصه رسانه استان این است که شرایط مناسب‌تری فراهم شود تا برای ادامه کار دلگرمی بیشتری داشته باشند.

امیدآفرینی با پوشش اخبار نوروزی

ثارالله انکوتی، خبرنگار فعال، مطالبه‌گر و خوش قلم کرمان که تلاش‌هایش برای انعکاس سریع و به موقع اخبار بر کسی پوشیده نیست، در مورد فعالیت نوروزی خود می‌گوید: یک خبرنگار هیچ وقت تعطیلی ندارد، سوژه‌های زیادی در ایام عید نوروز وجود دارد که با پوشش این اتفاقات و رویدادها می‌توان برای جامعه امیدآفرینی کرد و در بین مردم نشاط ایجاد کرد. امیدوارم نوروز امسال هیچ خبر بدی منتشر نشود یعنی هیچ اتفاق بدی رخ ندهد که قرار باشد خبری بد و ناراحت‌کننده منتشر کنم.

وی در خصوص حس و حال خود به‌عنوان یک خبرنگار، گفت: یک خبرنگار عموم جامعه را در مناسبت‌ها می‌بیند، حال و هوای عموم جامعه خوب نیست، گرانی‌ها باعث شده خیلی از پدرها شرمنده بچه‌هایشان در شب عید باشند. نوروز خوب است اما این خوبی باید برای همه باشد.

انکوتی با اشاره به خبرهای سال ۱۴۰۰ کرمان، در مورد سختی‌هایی که برای پوشش این اخبار برای خبرنگاران وجود داشت، به بیان خاطره‌ای پرداخت و گفت: برای پوشش خبری خسارات سیل به همراه استاندار به منطقه رودبار جنوب و زهکلوت رفتیم. قرار بود روز بعد برگردیم اما این سفر حدود یک هفته طول کشید و از جنوب هم به شرق استان و شهرستان ریگان رفتیم که آنجا هم سیل آمده بود و مردم خسارت دیده بودند. دیدن همین مشکلات مردم از نظر روحی بسیار سخت و دردآور است. شب اول و دوم که بارندگی بسیار شدید بود از صبح زود تا نصفه شب به همراه مسئولان استان برای کنترل و مهار سیلاب به روستاهای مختلفی رفتیم و وقتی هم که همه برای استراحت می‌آمدند ما خبرنگاران باید اخبارمان را آماده و به همراه گزارش تصویری از منطقه ارسال می‌کردیم و زمانی برای استراحت نبود. تمام این صحنه‌ها سختی کار خبرنگار است که هم جسمی و هم روحی طاقت فرساست.

این خبرنگار فعال کرمان ادامه داد: تا به امروز خبرهای خوب و بد زیادی به مردم دادم، اما از صمیم قلب و با تمام وجودم آرزو دارم حالا که نیمه شعبان امسال با ایام نوروز مقارن شده است سال ۱۴۰۱ سال ظهور آقا و مولا امام زمان(عج) باشد، تنها خبری که می‌تواند همه‌ی ما را خوشحال کند. آرزو دارم هر چه سریعتر اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم بهبود پیدا کند و خانواده‌هایی که در آرزوی فرزند هستند هر چه سریعتر صاحب اولاد شوند.

وی در پایان با آرزوی سالی خوش برای تمام مردم ایران گفت: خواستن توانستن است اما هیچ وقت برای رسیدن به خواسته‌هایمان بقیه را زیر پا له نکنیم و وقتی به خواسته‌ی خود رسیدیم یادمان باشد که کی بودیم و دست بقیه را هم بگیریم.

در نوروز مسئولیت بیشتری داریم

زهرا سیستانی، خبرنگار جوان و فعالی که تجربه کار خبری در استانی دیگر را نیز دارد و به تازگی به جمع فعالان رسانه کرمان پیوسته و تجربه‌های متفاوتی از این کار دارد، در مورد فعالیت نوروزی‌اش گفت: کار خبرنگار زمان نمی‌شناسد خبرنگاران باید در کنار تولیدات خبری و پوشش اخبار متعدد، اخبار مربوط به اطلاع‌رسانی در مورد اقامتگاه‌ها، راه‌ها و... را به سرعت منتشر کنند. در نوروز هم برای نشان دادن ابعاد فرهنگی استان و انعکاس حال و هوای نوروز برای بهتر کردن حال دل مردم، مسئولیت بیشتری داریم.

وی با بیان اینکه در ایام عید که همه درگیر کارهای شخصی خود هستند ما باید خبرها را پوشش دهیم و برای در دسترس نبودن خبرنگار هیچ عذری پذیرفته نیست، ادامه داد: خبرنگاران با تمام تلاش و علاقه‌ای که به کار خود دارند مسئولیتی را که پذیرفته‌اند به درستی انجام می‌دهند.

سیستانی با بیان اینکه در این ایام چیزی که بیشتر برای من جلب توجه می‌کند زیبا سازی شهر برای نوروز است و دومین موضوع هم انعکاس شرایط اقتصادی است، گفت: آرزویی که برای همه‌ی مردم ایران در سال جدید دارم بهتر شدن شرایط اقتصادی و معیشتی مردم و تمام شدن کرونا است. آرزوی ویژه من برای خبرنگاران این است که با توجه به سختی و مشقتی که دارند و حتی دقیقه‌ای تعطیلی ندارند مثل بسیاری از شغل‌های سخت دیگر به آن‌ها توجه شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: