کد خبر: 3819606
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۴:۳۵
گروه اجتماعی ــ رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه آئین‌نامه قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولان سبب افزایش اعتماد عمومی می‌شود گفت: اراده جدی قوه قضائیه و دادگستری استان کرمان در برخورد قاطع، سریع و دقیق با مفاسد اقتصادی است.

به گزارش ایکنا از کرمان، یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان شامگاه شنبه، 25 خرداد به همراه رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری استان کرمان در دیدار با امام جمعه سیرجان گفت: بدون تردید شفافیت فهرست کارگزاران نظام با تصویب و ابلاغ آیین‌نامه قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولان باعث افزایش اعتماد عمومی جامعه نسبت به مسئولان نظام خواهد شد.

وی افزود: برخی از اصول قانون اساسی سال‌ها بود که راکد مانده و به نتیجه نرسیده بود و یکی از آن‌ها آیین‌نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران بود که در نهایت به تصویب حجت‌الاسلام رئیسی، ریاست قوه قضائیه رسید.

رئیس‬ کل‬ دادگستری‬ استان‬ کرمان‬ تصری‬ح‬ کرد: ‬ طبق اصل‏ ۱۵۶ قانون اساسی، قوه‏ قضائیه‏ قوه‏‌ای‏ است‏ مستقل‏ که‏ پشتیبان‏ حقوق‏ فردی‏، اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت‏ و عهده‏‌دار رسیدگی‏ و صدور حکم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شکایات‏، حل‏ و فصل‏‬ دعاوی‏ و رفع خصومات‏ است.

موحد موضوع قضازدایی را یک بحث جدی در قوه قضائیه اعلام کرد و گفت: با توجه به حجم بالای ورودی پرونده‌ها به سیستم قضائی کشور، گسترش سیاست قضازدایی، استفاده از کمیسیون‌های شبه قضایی در رسیدگی‌ها، بیش از گذشته احساس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه قوه قضائیه باید تلاش کند مردم کمتر درگیر مسائل قضائی و قوه قضائیه شوند، ادامه داد: به عنوان نمونه چه ضرورتی دارد که قوه قضائیه به موضوع رانندگی با وسیله نقلیه بدون داشتن گواهینامه رسیدگی کند آیا نمی‌توان چنین موارد غیر مهمی را به سایر بخش‌ها واگذار کرد؟

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: معتقدیم بسیاری از مسائل از این دست باید خارج از نظام قضائی به آنها رسیدگی شود و وقت قضات صرف مباحث قضائی مهمی شود.

موحد گفت: مدیریت دادگستری استان کرمان همواره تلاش دارد در کنار استفاده از تجربیات ارزشمند قضات باسابقه، میدان را برای قضات جوان برای کسب تجربه وموفقیت باز بگذارد زیرا معتقدیم این جوانان هستند که آینده این نظام را می‌سازند.

‎‎‎‎‎‎رئیس کل دادگستری استان کرمان بیان کرد: خوشبختانه برنامه‌های تحولی در قوه قضائیه آغاز شده است و رییس قوه قضائیه در سه بخش ساختارهای قوه قضائیه، منابع انسانی و همچنین قوانین که ابزار کار دستگاه قضاء هستند؛ ورود کرده‌اند و استان کرمان پیشنهادات تحولی خود را به قوه قضائیه اعلام کرده است.

وی به موضوع چابک‌سازی ساختارهای نظام قضائی کشور اشاره کرد و گفت: قانون، ابزار مهم کار در قوه قضائیه است و برخی قوانین نیاز به اصلاح و تغییر دارند زیرا معتقدیم برخی قوانین ناکارآمد پاسخگوی نیاز فعلی جامعه نمی‌باشند.

حجت‌الاسلام حسینی امام جمعه سیرجان نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن عملکرد حوزه قضائی سیرجان، گفت: مسئولان باید تمام تلاش و همت خود را بگمارند تا خدای ناکرده مردم احساس یاس و ناامیدی نکنند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: