کد خبر: 3804599
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۳
ولایتی:
گروه اجتماعی ــ مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری گفت: باید اذعان کرد که فیزیک نور مدیون مسلمانان است و در قله علوم همچون پزشکی دانشمندانی مانند رازی را داریم.

به گزارش ایکنا از کرمان، علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری امروز، 28 فروردین‌ماه در دومین همایش بین‌المللی «ابن هیثم و نور» در دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به نام کامل این دانشمند مسلمان «ابوعلی حسن‌بن‌حسن ابن‌هیثم» که در بصره متولد و در قاهره از دنیا رفت، گفت: باید اذعان کرد که فیزیک نور مدیون مسلمانان است و در قله علوم همچون پزشکی دانشمندانی مانند رازی را داریم.
وی اواسط قرن سوم تا اواخر قرن پنجم را دوره طلایی تمدن اسلامی دانست و افزود: بین سال‌های 354 تا 430 دوران طلایی تمدن اسلامی است و در این دوران دانشمندانی مثل ابوریحان، ابن‌هیثم، ابن سینا و ... داریم.
مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری مهم‌ترین کتاب ابن‌هیثم و نور را «مناظر و مرایا» دانست و با اشاره به اینکه مبدأ علم نور، مسلمانان و ایرانیان بودند نه یونان باستان، تصریح کرد: نور در قرآن به معانی مختلف حقیقی و مجازی از جمله خدا، دین اسلام، پیامبر، قرآن، هدایت الهی معرفت و... به‌کار رفته و در آیه نور، مراد نور ظاهری نیست و برای همین در قرآن کریم خداوند فرمودند «لاشرقیه و لاغربیه» و به همین نسبت تعابیر دانشمندان مسلمان از نور در طیف‌های فلسفی عرفانی و علمی تقسیم می‌شود.
ولایتی تأکید کرد: ابن‌هیثم در بصره در سال 304 به دنیا و در سال 430 وفات یافت و 100 اثر علمی در حوزه فیزیک، نور، نجوم و ... به وی نسبت داده شده که همچنان برخی از این آثار امروزه از وی برجای مانده است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: